Grzejniki elektryczne powszechnie kojarzą się z termowentylatorami

Grzejniki elektryczne powszechnie kojarzą się z termowentylatorami i „słoneczkami” rodem z PRL-u, które nie dość, że były prądożerne, to jeszcze nie grzeszyły estetyką. Bezpieczeństwo użytkowania tych urządzeń również pozostawiało wiele do życzenia. Obecnie grzejniki elektryczne zasilane prądem elektrycznym nie pełnią już tylko funkcji awaryjnej, lecz są rozwiązaniem stanowiącym pełnoprawną alternatywę lub uzupełnienie centralnego ogrzewania wodnego. Ogromną zaletą tych urządzeń jest niewątpliwie prostota instalacji, gdyż do ich zasilania nie trzeba wykonywać odrębnej instalacji. Wystarczy podłączenie przewodu i można się cieszyć przyjemnym ciepłem. Grzejniki elektryczne mogę być montowane na stałe lub przenośne, dzięki czemu można w zależności od bieżących potrzeb przenosić je do różnych pomieszczeń.

Istnieje wiele rodzajów grzejników elektrycznych różniących się zastosowaniem, mocą i szczegółami konstrukcyjnymi. W domach najbardziej popularne są termowentylatory i promienniki, które obecnie posiadają szereg zabezpieczeń praktycznie wykluczających powstanie pożaru. Często spotykane w mieszkaniach są również grzejniki olejowe i konwektorowe oraz pełniące funkcję ogrzewania podłogowego maty grzewcze rozkładane w trakcie wykonywania podłogi pod glazurą lub panelami. Od kilkunastu lat popularność zyskuje ogrzewanie elektryczne oparte na pompie ciepła, która działa na odwrotnej zasadzie jak zwykła lodówka. Obiekty handlowe i usługowe powszechnie korzystają z kurtyn powietrznych, które zapobiegają utracie ciepła przy częstym otwieraniu drzwi oraz nagrzewnic elektrycznych, będących termowentylatorami w rozmiarze XL.

Grzejniki elektryczne niewątpliwie stanowią ekologiczne źródło ciepła. Nie wymagają budowy odrębnych instalacji do ich podłączenia, zakupu paliwa i kłopotliwej obsługi. W połączeniu z coraz większą wydajnością, a tym samym opłacalnością użytkowania, ich popularność jest coraz większa.